Podlasie jest regionem skupiającym największy w Polsce odsetek osób wyznania prawosławnego, dlatego właśnie na Podlasiu znajduje się największa ilość pięknych, zarówno nowoczesnych jak i zabytkowych prawosławnych cerkwi. Każda zachwyca wnętrzem, wystrojem, oraz swoją historią. Dlatego 18 września 2021 r. My - parafianie cerkwi pw. Św. Aleksandry w Stanisławowie wraz z batiuszką ks. Andrzejem Bołbotem wyruszyliśmy w autokarową wycieczkę po wybranych prawosławnych ośrodkach kultu religijnego na Podlasiu.
Pierwszym miejscem, do którego mieliśmy przyjemność zawitać były Odrynki k/Narwi, gdzie znajduje się Pustelnia Świętych Antoniego i Teodozego Pieczerskich. Owa Pustelnia została założona przez archimandrytę monasteru supraskiego ks. dr Gabriela w miejscu objawienia ikony św. Antoniego Pieczerskiego. Jest to miejsce niezwykłe, pełne pozytywnej energii, położone pośród podlaskich łąk i rozlewisk Narwi, pełne spokoju, ciszy i dobrego ducha. Miejsce w którym nasze szybkie życie się na chwilę zatrzymuje i możemy się nad nim zastanowić, czy nasz sposób życia w biegu za nowoczesnością i pieniądzem jest tym, czego faktycznie potrzebujemy. Piękna drewniana Cerkiew, której złote kopuły wznoszą się ponad wyrastająca na mokradłach roślinność wraz ze wszystkimi budynkami pomocniczymi to niesamowity widok.
Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Świętej Liturgii, podczas której większość z nas przystąpiła do świętego sakramentu spowiedzi i Eucharystii. Po wspólnej modlitwie ugoszczono nas pyszną gorącą zupą oraz ciastem i herbatą. Ponieważ pogoda nam tego dnia nie sprzyjała, więc z wielką chęcią spożyliśmy ciepły posiłek, który został przyrządzony przez mnichów, z naturalnych składników z własnych upraw i doprawiony miejscowymi ziołami.
Po cudownej gościnie zwiedziliśmy cerkiew, w której odprawiane są nabożeństwa codzienne, w której poznaliśmy historię skitu i gdzie mogliśmy zakupić pamiątki oraz herbaty ziołowe archimandryty Gabriela.
Skit w Odrynkach pomimo jest miejscem odosobnionym, położonym z dala od wsi na mokradłach Narwi, przyciąga swoją ogromną gościnnością i spokojem.
Na koniec pobytu, pomimo deszczowej pogody udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Kolejnym etapem naszego wyjazdu był Żeński Monaster Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Zwierkach wraz z cerkwią św. Męczennika Gabriela, która należy do Monasteru. Kamień węgielny pod cerkiew został poświęcony w 1996 roku, a w 2008 roku siostry zakonne na stałe przeniosły się do Zwierek. Monaster w Zwierkach to największy liczący 33 siostry prawosławny żeński monaster w Polsce. Główną posługą sióstr jest opieka nad relikwiami św. Gabriela, które od 2 maja do 21 września znajdują się w monasterze, a pozostałą część roku w soborze św. Mikołaja w Białymstoku.
Po przekroczeniu bramy monasteru zostaliśmy zaproszeni do cerkwi, gdzie po modlitwie pokłoniliśmy się przed relikwiami św. Gabriela. Następnie siostra zakonna przedstawiła nam historię monasteru oraz cerkwi, w której znajduje się również cudowna ikona Krasnostockiej Matki Bożej.
Wewnątrz cerkwi uwagę zwraca niesamowita polichromia pokrywająca ściany, wykonana przez ikonografa z Moskwy pod kierunkiem Władimira Szczerbinina.
Po wyjściu z cerkwi zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek, gdzie w towarzystwie siostry miło spędziliśmy czas.
Zwierki to miejsce niesamowite, pełne ciszy, spokoju, w którym wyczuwa się obecność Boga i gdzie zaczynamy się zastanawiać nad naszym życiem, które także powinno być podporządkowane Bogu, a często o tym zapominamy.
Dziękujemy za okazane ciepło, gościnność i przekazane informacje.
Ostatnim punktem, które odwiedziliśmy był Męski Monaster Zwiastowania Najświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. Piękne miejsce o niezwykle bogatej historii i znaczeniu dla społeczności prawosławnej Podlasia. Supraśl to centrum kultury i tradycji prawosławnej w Polsce. Ponad 500 lat temu mnisi z Gródka, jednego z pierwszych religijnych ośrodków na tych terenach wypłynęli rzeką w poszukiwaniu nowej siedziby, ta osiadła tam, gdzie zatrzymał się drewniany krzyż, który najpierw płynął przed nimi a dziś leży Supraśl i tak wg podania powstało jedno z najważniejszych miejsc polskiego prawosławia.
Po wejściu do cerkwi nasza uwagę zwróciły przepiękne freski, które zostały ukończone w 2021 roku, oraz drewniany, czterorzędowy, drewniany ikonostas wykonany przez ukraińskiego rzeźbiarza Oleha Belca z Poczajowa.
Pomimo ogromnej ilości turystów pokłoniliśmy się Supraskiej ikonie Matki Bożej, która słynie łaskami i jest nieustannie przedmiotem kultu.
Po pobycie w cerkwi odwiedziliśmy również Muzeum Ikon, które znajduje się na terenie Monasteru. Wejście do obiektu wiedzie dokładnie od krzyża, który wisi na skarpie nad rzeką Supraśl, dokładnie tam, gdzie zatrzymał się, płynąc z Gródka. Wnętrze jest piękne, klimatyczne, z ogromną ilością zbiorów sztuki sakralnej Prawosławia. Miejsce warte odwiedzenia oraz polecenia innym zwiedzającym.
Podlasie jest miejscem pięknym, skupiającym bardzo dużą ilość obiektów sakralnych. Każda cerkiew zachwyca wnętrzem, wystrojem, oraz swoją historią. Ze względu na ograniczenie czasowe udało nam się odwiedzić wyżej przedstawione miejsca, jednak mamy nadzieję, iż wrócimy ponownie w te niesamowite rejony, aby zwiedzić kolejne piękne miejsca - dla nas wyznawców prawosławia bardzo ważne.
Mamy wielką nadzieję, iż w niedługim czasie uda nam się odbyć kolejną, równie niezapomnianą wycieczkę. J
Batiuszka, bardzo dziękujemy za zorganizowanie tak cudownego wyjazdu, obfitującego w niesamowite wrażenia. Pomimo tego, iż pogoda była deszczowa, jestem pewna, iż wspomnienia na długo pozostaną w naszej pamięci.
Wykorzystano zdjęcia wykonane przez Panią Barbarę Kalinowską.
Opracowanie tekstu : Roguska Ewa
© Copyright by Parafia Prawosławna św. Aleksandry w Stanisławowie 2023
Stanisławowo 20
05-180 Pomiechówek
tel. 22 785-59-50
Proboszcz:
ks. mitrat Andrzej Bołbot
tel. 605 696 770